Projekt  nr POWR.05.01.00-00-0022/20 pn."Dorosłość bez próchnicy” realizowany jest w makroregionie centralnym (województwo mazowieckie i łódzkie) przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Fundację NEUCA dla Zdrowia  w ramach  Programu  Operacyjnego  Wiedza  Edukacja  Rozwój  2014-2020  współfinansowanego  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Okres realizacji projektu – 02.11.2020-30.06.2023. Kwota dofinansowania opiewa na kwotę 1 224 108,00 zł.

UE

 

FAKTY I MITY NA TEMAT DIETY PRZECIWPRÓCHNICOWEJ

  1. Po posiłku, w jamie ustnej powstają kwasy uszkadzają szkliwo zęba.
    verified FAKT – Kwasy, powstają po posiłkach i napojach, które zawierają cukry. Cukry powodują one uszkodzenie szkliwa, a następnie próchnicę.
     
  2. Kwasy uszkadzające szkliwo zębów powstają z powstają wyłącznie z cukru (sacharozy).
    dangerousMIT – kwasy uszkadzające szkliwo zębów powstają z różnych cukrów, które ulegają w jamie ustnej fermentacji. Należą do nich: glukoza, fruktoza, sacharoza oraz poddana obróbce termicznej skrobia.
     
  3. Najbardziej próchnicotwórczym cukrem jest glukoza.
    dangerousMIT – najbardziej próchnicotwórczym cukrem jest sacharoza.
     
  4. Ilość kwasów powstających po posiłku w jamie ustnej  zależy wyłącznie od rodzaju zawartego w nim cukru.
    dangerousMIT – kwasowość jest tym większa, im większe jest stężenie/ilość cukru w pokarmie.
     
  5. Krówki szkodzą zębom tak samo jak czekolada.
    dangerousMIT – krówki są bardziej szkodliwe, ponieważ są kleiste i dłużej przylegają do zębów. Czekolada, choć także zawiera dużo cukru, szybko się rozpuszcza przez co czas  jej niekorzystnego wpływu na szkliwo zębów jest znacznie krótszy. Gorzka czekolada jest mniej kriogenna niż mleczna.
     
  6. Małe, ale częste posiłki są zdrowe dla zębów.
    dangerousMIT – zbyt częste spożywanie posiłków sprzyja rozwojowi próchnicy. Aby umożliwić ślinie zobojętnienie kwasów wytworzonych przez bakterie należy zachować co najmniej 2 godzinne przerwy między posiłkami.
     
  7. Po spożyciu drożdżówki czas działania niekorzystnych kwasów na szkliwo zębów może wynosić nawet 2 godz.
    verified FAKT – drożdżówka i inne produkty skrobiowe z dodatkiem sacharozy należą do produktów kleistych i retencyjnych, długo pozostających na powierzchni zębów.
     
  8. Nasiona słonecznika, dyni oraz orzechy mają korzystny wpływ na szkliwo zębów.
    verified FAKT – produkty te są bogate w argininę, szybką podnoszą pH śliny, co sprzyja szybkiemu zobojętnianiu kwasów uszkadzających szkliwo zębów.
     
  9. W celu zapobiegania próchnicy należy jadać posiłki o stałych porach oraz unikać pojadania.
    verified FAKT – zbyt częste spożywanie posiłków i pojadanie między nimi sprzyja rozwojowi próchnicy zębów, ponieważ ślina nie jest w stanie zobojętnić kwasów wytworzonych przez bakterie po posiłku. Zaleca się co najmniej 2 godzinne przerwy między posiłkami.